FARBY, LAKIERY I IMPREGNATY DO DREWNA

Tikkurila Polska S.A.

NAGRODY I WYRÓZNIENIA

 www.tikkurila.pl

tel.:

email: tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila – Szybkoschnąca, niezwykle trwała lakierobejca o satynowym wykończeniu do zabezpieczania i dekoracji zewnętrznych powierzchni drewnianych. Dzięki innowacyjnej technologii Triple Resin System gwarantuje najwyższe zabezpieczenie drewna w każdych warunkach pogodowych (wilgoć, słońce, zmienna temperatura). Dodatkowo w produkcie zastosowano Double Barrier UV System – podwójny system ochrony przed promieniowaniem UV. Wyrób o właściwościach tiksotropowych – nie tworzy zacieków, łatwo się rozprowadza, nie kapie. Produkt dostępny w gotowych kolorach oraz w wersji do barwienia na szeroką gamę atrakcyjnych i trwałych kolorów, podkreślających piękno i strukturę drewna.

MARKI BUDOWLANE OCENIANE W GŁOSOWANIU

Wyniki głosowania Konsumentów 2021

kategoria: FARBY, LAKIERY I IMPREGNATY DO DREWNA

Farby, lakiery i impregnaty do drewna – ranking opracowany na podstawie głosowania konsumentów. Głosowanie konsumentów jest przeprowadzane na stronie Organizatora głosowania www.nagrodakonsumenta.pl. Głosowanie jest cykliczne, wyniki głosowania są aktualizowane raz na rok – zawsze po głosowaniu.

1.www.Vidaron.pl

2. www.Tikkurila.pl

3. www.FarbyJedynka.pl

4. www.V33.pl

5. www.Sadolin.pl

6. www.Zakladsyntezy.pl

7. www.Vernitech.pl

8. www.Chemar.pl

9. www.Pollak.pl

10. www.Adler-lakiery.pl

Co warto impregnować?  Elementy konstrukcyjne budynku, jak np. belki i krokwie, z których wykonana jest więźba dachowa, zwykle zostają odpowiednio zabezpieczone już na etapie produkcji. Podobnie zresztą jak meble, parapety, stolarka okienna i drzwiowa oraz podłogi. W normalnym użytkowaniu najbardziej niszczą się te ostatnie. Jeśli zdecydujemy się na drewniane deski czy klepki, powinno się je co jakiś czas olejować, ewentualnie poddać cyklinowaniu i polakierować. Stan okien i drzwi, podobnie jak desek okapowych czy wykonanych z drewna werand, daszków itp., dobrze jest na bieżąco kontrolować. Jeśli pokrywająca je farba zacznie się łuszczyć, należy je ponownie zaimpregnować i odmalować.

Zabiegom impregnacji najczęściej poddaje się elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz, które są najbardziej narażone na niekorzystne działanie owadów, grzybów i trudne warunki pogodowe. Są to deski i płyty elewacyjne, płoty, pergole, balustrady, tarasy, altanki, domki narzędziowe, wiaty, drewniane zabawki dla dzieci oraz elementy ogrodowej architektury, takie jak np. ławki. Niektóre wykonane z drewna konstrukcje czy sprzęty są impregnowane ciśnieniowo już na etapie produkcji.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zabezpieczy ich to na zawsze. Najbardziej podatne na szkodliwy wpływ trudnych warunków pogodowych, owadów i grzybów są miękkie gatunki drewna, takie jak sosna, świerk. Łatwo chłoną wodę i jeśli nie zostaną właściwie zabezpieczone, już po kilku latach ulegają rozkładowi. Znacznie odporniejsze są dąb, buk, grab, jesion, a z gatunków egzotycznych – tek, heban, cedr, iroko, palisander. Te ostatnie są nie tylko twarde, ale także zawierają dużo „odpychających” wodę substancji oleistych. Wolniej ulegają biodegradacji, co nie znaczy, że nie trzeba ich impregnować czy okresowo olejować.

Częstość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających zależy jednak nie tylko od gatunku drewna, ale także od tego, jak bardzo jest ono narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcje niezadaszone, bezpośrednio narażone na wiatr, słońce, deszcz i mróz, należy impregnować częściej. Oczywiście, o elementy drewniane, które stanowią ozdobę naszego ogrodu, można zadbać także w inny sposób. Niewielkie meble czy ławki można na zimę przykryć plandeką lub schować pod dach (jeśli mamy taką możliwość). Należy też pamiętać, że bardziej trwałe jest drewno obrobione, czyli pozbawione kory, a najlepiej oheblowane. Drobne włókna chłoną wilgoć, co przyspiesza biodegradację całego elementu.